SON DAKİKA

Mührü Hilal

Mezarın Üzerine Neden Su Dökülür Biliyor Musunuz?

Mezarın Üzerine Neden Su Dökülür Biliyor Musunuz?
Bu haber 22 Mart 2019 - 21:59 'de eklendi ve 3.824 views kez görüntülendi.

Mezarın Üzerine Ne-den Su Dökülür Biliyor Musunuz?..Cenaze defnedildikten sonra mezarın üzerine su dökeriz. Bunu neden yaptığımızı düşünmemiş olabilirsiniz. Mezarın üzerine neden su döküldüğü olayını hem dini hem de bilimsel açıdan açıklayalım istedik.

Din insanlarının verdikleri fetvalarda kabrin üzerine su dökülmesi söylenir. Ancak nedeni açıklanmaz. Cenazeyi defnettikten hemen sonra mezarın üzerine su dökülür. Hatta mezar ziyareti yapıldığında bu işlem tekrarlanır. Peygamber efendimize(s.a.v) kadar uzanan bu durumu açıklayalım.

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir cenaze olduğu zaman mezarın üzerine hemen su dökermiş. Dinimizce mezarın üzerine dökülen suyun sünnet sevabı vardır bu yüzden dökülür. Bazı Hikmetleri Olabilir S ünnettir Bunlar kesin bilgiler değil ancak bazı söylentiler var. Bazı din düşünürlerine göre mezarın üzerine çıkan çiçekler veya otlar ölen kişinin günahlarının affedildiğine işaret ettiği söyleniyor. Toprağın direk sulayıp o bölgede bitki çıkmasını kolaylaştırmak için yapıldığını da düşünenler bulunuyor.

Bilimsel Açıklaması Mezarın üzerine direk olarak dökülen suyun o bölgedeki toprağın dağılmasını engeller. Mezar belli bir süre sonra çökeceği için toprağın dağılmaması çok önemlidir. Bu yüzden cenaze defnedildikten hemen sonra mezarın üzerine su dökülür.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA