SON DAKİKA

Mührü Hilal

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Neden Ezan Okunur?

Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Neden Ezan Okunur?
Bu haber 28 Mayıs 2019 - 22:31 'de eklendi ve 1.264 views kez görüntülendi.

İslam dinine mensup bir aile bu güzel ameli yapmalıdır ve büyük hayırlar vardır. Fakat eğer yeni doğan çocuğun kulağına ezan okunmaz ise çocuk hangi din üzerine doğduğunu bilmez veya düşünür gibi söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira İslam inancında her doğan çocuk İslam dini fıtratı üzerine doğmaktadır. Bu doğan çocuk İslam inancına sahip olmayan bir ailenin çocuğu olsa dahi bu hakikat değişmemektedir..

Çocuk dünyaya geldikten sonra en kısa zaman içerisinde dinî bilgisi olan bir yakın veya herhangi bir kimse çağrılmalıdır ve yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okumasını rica etmelidir.Tabi ki bilgimiz var ise ve diler isek bu sünneti kendimizde yerine getirebiliriz.Ezan ve kameti çocuğun kulağına okuyan kişinin okuduktan sonra şu duaları da okuması çok güzel olur.
– “Allah’ım, bu yavruyu İslam fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, İslami hayatta ebedi ve sabit kıl.”
Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okumaları çok güzel olur.

-“Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ.”Bu
dua bir ayettir ve meali şöyledir;Bana bu evladı ihsan eden Allah’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim… (İbrahim, 24/39)
Hayırlı ve bereketli vakitler temenni ediyorum Rabbim herkese hayırlı evlatlar versin inşaAllah

Lütfen daha çok kardeşimizin okumasina vesile olmak için lütfen Arkadaş listenizi Sayfamiza Davet edermisiniz ve bu paylaşımı üye olduğunuz bütün gruplarda paylasirmisiniz kardeslerim şimdiden ALLAH razı olsun

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA